Počelo Debatno takmičenje na FDES-u, finale u nedjelju

Datum: 05.06.2015

Debatno takmičenje “Ovaj dom smatra da je snaga argumenata jedina validna”, u okviru kojeg će studenti razmijeniti argumente o integracijama Crne Gore u Evropsku uniju i NATO, počelo je danas (petak, 05. jun) i trajaće do nedjelje, 7. juna 2015. godine na Fakultetu za državne i evropske studije.

Među prijavljenim debatnim timovima nalaze se studenti sva tri crnogorska univerziteta i Fakulteta za državne i evropske studije, a tri prvoplasirane ekipe zavrijediće nagradnu studijsku posjetu Briselu.

Studenti su pred početak takmičenja imali priliku da o evropskim i evroatlantskim integracijama slušaju predavanja prof. dr Gordane Đurović, nacionalnog koordinatora za NATO, Veska Garčevića, prof. dr Sava Markovića, ali i da se na završnoj pripremnoj sesiji upoznaju sa pravilima debatovanja. Neposredno pred početak takmičenja, učesnici dobijaju teme o kojima će debatovati, kao i pozicije koje će zastupati (a koje se određuju slučajnim izborom), dok je vrijeme koje imaju za pripremu 30 minuta.

Učesnici su po završetku pripremnih sesija, slučajnim izborom, raspoređeni u 4 grupe unutar kojih će debatovati, a pobjednici svake grupe ići će u polufinale takmičenja. Eliminacioni sistem takmičenja održava se u petak i subotu, a debatuje se u terminima 10:00, 13:00 i 16:00 h.

Polufinalne debate održaće se u nedjelju, 7. juna 2015. godine sa početkom u 09:00 h (sale B1 i B2). Debata koja će odlučivati o trećem mjestu na takmičenju održaće se u sali B1 sa početkom u 11:00 h, dok će finalna debata biti održana sa početkom u 14:00 h (sala B1).

Debatno takmičenje organizuje Fakultet za državne i evropske studije u saradnji sa Studentskim parlamentom Univerziteta Crne Gore, Studentskim parlamentom Univerziteta Mediteran, Udruženjem studenata Univerziteta Donja Gorica, Alumni klubom Škole retorike FDES-a, uz podršku Komunikacionog tima Savjeta za članstvo u NATO.

Raspored takmičenja možete pronaći u nastavku.

Petak, 5. jun 2015. godine

Sala B1 FDES-a – grupa “A” (KIC “Budo Tomović”)
10:00 h Tošković/Kovačević – Pižurica/Boričić

Sala B2 FDES-a – grupa “B” (KIC “Budo Tomović”)
10:00 h Ličina/Šepelj – Boljević/Gigović

Subota, 6. jun 2015. godine

grupa “C” – Sala B1 FDES-a (KIC “Budo Tomović”)
10:00 h Musić/Kečina – Lukić/Vukčević
13:00 h Lukić/Vukčević – Bojić/Miranović
16:00 h Musić/Kečina – Bojić/Miranović

grupa “D” – Sala B2 FDES-a (KIC “Budo Tomović”)
10:00 h Pavićević/Đukanović – Andrijašević/Kovačević
13:00 h Andrijašević/Kovačević – Medojević Tadić
16:00 h Pavićević/Đukanović – Medojević/Tadić

Nedjelja, 7. jun 2015. godine

Polufinale
09:00 h Pobjednik grupe “A” – Pobjednik grupe “B” (Sala B1)
09:00 h Pobjednik grupe “C” – Pobjednik grupe “D” (Sala B2)

11:00 h Debata za treće mjesto

14:00 h Finalna debata